Źródło: Iberion
Autor IBERION - 8 Maj 2023

”Anoreksja to śmierć na raty” - rusza kampania społeczna portalu Goniec.pl

Anoreksja to choroba, która dotyka już 13-latków. Obecnie może walczyć z nią 0,8–1,8 proc. niepełnoletnich Polek. Chorują także chłopcy i młodzi mężczyźni. Umiera aż 10-20 proc. chorych. Anoreksja to nie fanaberia — to śmierć na raty. 6 maja przypada Światowy Dzień Walki z Anoreksją. Redakcja portalu Goniec.pl postanowiła zwrócić szczególną uwagę na tę śmiertelną chorobę.

Anoreksja wykazuje się największym wskaźnikiem śmiertelności ze wszystkich chorób natury psychicznej. Jej przyczyny nie są znane. W zaburzeniach odżywiania prawie nigdy nie ma jasnego początku rozwoju choroby. Pierwsze objawy są niezwykle trudne do wychwycenia, gdyż chory próbuje je ukrywać.

Chory na anoreksję często ma zniekształcony obraz własnego ciała i koncentruje się na utrzymaniu masy ciała na jak najniższym poziomie. Skutki są opłakane. Spustoszenie, które choroba czyni w organizmie, jest realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Dziennikarze portalu Goniec.pl, we współpracy z ośrodkiem leczenia zaburzeń odżywiania Otulenie, przygotowaliśmy kampanię społeczną „Anoreksja to śmierć na raty”, której celem jest uświadomienie społeczeństwu, że anoreksja to groźna i przewlekła choroba, z którą nie da się wygrać bez specjalistycznego wsparcia. 

Pomysł na akcję zrodził się, gdy z redakcją Goniec.pl skontaktowała się czytelniczka, która od wielu lat walczy z anoreksją. Natalia opowiedziała nam o problemach zdrowotnych, z którymi się boryka, a także o trudnościach, które przez chorobę spotykają ją w codziennym życiu. Wraz ze specjalistami i chorymi dołożyliśmy wszelkich starań, by obalić mity dotyczące tej podstępnej choroby. Chcemy, by nasi czytelnicy, szczególnie ci najmłodsi, dowiedzieli się, jakie konsekwencje niosą za sobą zaburzenia odżywiania — komentuje Irmina Jach, redaktor naczelna Goniec.pl 

Data startu kampanii jest nieprzypadkowa. 6 maja to Światowy Dzień Walki z Anoreksją. Przez cały miesiąc będziemy publikować autorskie materiały, które powstały we współpracy z ośrodkiem Otulenie. Prócz rozmów ze specjalistami, przytoczymy również historie osób, które prowadzą trudną walkę z anoreksją. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego reportażu redakcyjnego:

Goniec.pl to portal informacyjno rozrywkowy, który wg badania Mediapanel Gemius w kwietniu odwiedziło 6,2 mln realnych użytkowników.

Następny artykuł