Iberion komunikaty Źródło: IBERION
Autor IBERION - 22 Wrzesień 2022

Wyniki finansowe Iberion sp. z o.o. za pierwsze półrocze 2022 i 2021 rok

W pierwszym półroczu 2022 roku grupa mediowa Iberion sp. z o.o. zanotowała 1,75 miliona złotych zysku przy 6,59 milionach przychodu. Tym samym spółka zakończyła kosztowny etap trwającej przez cały 2021 rok transformacji modelu biznesowego. W roku ubiegłym Iberion miał 8,95 mln złotych przychodów i 3,94 mln złotych straty.

Głównym powodem straty w 2021 roku było zamknięcie przynoszącego duże zyski, jednak nie spełniającego standardów jakościowych Pikio.pl oraz spowodowany zawirowaniami w algorytmach spadek ruchu na pozostałych serwisach.

- Poprzedni rok był dla nas ogromnym wyzwaniem. Spadek ruchu oraz okrojenie portfolio produktów zaowocowało zmniejszeniem przychodów, co przy jednoczesnych inwestycjach w nowe projekty i obszary musiało odbić się na wyniku finansowym. Dzięki dużym zyskom w latach poprzednich, które nigdy nie zostały przeznaczone na dywidendę, mogliśmy przetrwać ten etap.To była ryzykowna strategia, która jednak finalnie się opłaciła. Po niezwykle trudnym 2021, rok 2022 jest do tej pory najlepszym w historii spółki i z niecierpliwością czekamy na to, co przyniesie jego czwarty kwartał. Wkrótce ogłosimy też kilka niespodzianek, które będą ogromnym zaskoczeniem dla całej branży mediów - komentuje Maksymilian Tomanek, dyrektor operacyjny oraz wspólnik w Iberionie.

W 2021 roku Iberion uruchomił nowe serwisy: informacyjny Goniec.pl oraz show-biznesowy ŚwiatGwiazd.pl. Od półtora roku duże środki spółka inwestuje również w rozwój wideo oraz treści autorskich.

- Popełniwszy liczne błędy w przeszłości, w 2021 roku byliśmy zmuszeni transformować biznes pod presją czasu i po raz pierwszy zaliczyliśmy stratę finansową. Był to rok walki i najtrudniejszy okres w historii firmy, który wymusił wiele niełatwych decyzji oraz zmian. Sukces reorganizacji przekroczył jednak wszelkie oczekiwania, bowiem w 2022 zanotowaliśmy… najlepsze półrocze w historii. Pragnę zatem złożyć pokłon wszystkim pracownikom tworzącym Iberion, którzy są autorami tego zwycięstwa. Przetrwali burzę, a dziś wyprowadzają nasz okręt z powrotem na szerokie wody. Dziękuję również tym wszystkim, którzy pomogli przeprowadzić reorganizację, a dziś rozwijają skrzydła w innych miejscach, a w szczególności: Bogdanowi, Amelii, Karolinie, Michalinie, Agacie, Albertowi i obu Mateuszom - puentuje Albert Wójcik, prezes oraz założyciel firmy.

Iberion to pierwsza i największa w Polsce grupa mediowo-społecznościowa oraz wydawca serwisów tematycznych Goniec.pl, Lelum.pl, ŚwiatGwiazd.pl, Smakosze.pl i BiznesInfo.pl. Elementem wyróżniającym grupy pozostają media społecznościowe. Według Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, w sierpniu oraz lipcu Goniec był drugim najpopularniejszym profilem na Facebooku (link). Spośród wszystkich portali informacyjnych w Polsce, serwis ma również największe konto na TikToku. Gońca obserwuje tam niemal 200 tysięcy osób.Iberion komunikat

Zmiany kapitałowe

2021 rok był dla grupy Iberion przełomowy również pod wieloma innymi względami. Swoje udziały w spółce sprzedali Bogdan Makowski, były redaktor naczelny Pikio.pl i Hugo Meissner, jeden z współzałożycieli firmy. Obecnie 86% udziałów w Iberionie należy do prezesa i założyciela firmy, Alberta Wójcika. 11 oraz 3 udziały mają kolejno wiceprezes Jan Kruś oraz dyrektor operacyjny Maksymilian Tomanek.

Od kwietnia 2022 roku zmieniła się także siedziba spółki. Z biurowca na ursynowie Iberion przeniósł się do budynku Ethos na placu Trzech Krzyży 10/14 w centrum Warszawy.

Następny artykuł